O obci a lázních Skalka

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1360 a je spojena s vladykou Bohudarem z Rakodav. Poté se na Skaličce vystřídalo mnoho pánů, za všechny uvádíme např. pány z Otaslavic, Perštýny, Folkenhony, a pana Matyáše ze Žalkovic, který se objevuje i v mnoha místních lidových písních. Od tohoto data obec několikrát změnila svůj název. Původní Skalička se tak změnila na Strerovice i Hvězdov, aby se opět vrátila k již jednou zavedenému názvu Skalka.

Lázně Skalka leží 12 kilometrů od Prostějova. Ač by se první pohled mohlo zdát, že míříte do samého srdce Hané, opak je pravdou. Skalka se nachází v mírně zvlněném terénu posledních výběžků Drahanské vrchoviny. Samotná obec je pak skryta v malém údolí mezi okolními kopci, které zajišťují složení místních minerálních vod.

Lázně Skalka byly založeny již v roce 1928 a mají tedy za sebou téměř stoletou tradici. V místě , kde kdysi býval rybník Bařisko, napájený dvěma prameny minerální vody, byly v roce 1928 postaveny Vilémem Sonevendem z Prostějova sirnato-alkalické lázně. V roce 1938 prováděl doc. Dr. Schnabal průzkum pramenů a při páté sondě objevil artézský pramen minerální vody o teplotě 23ºC, který tryskal do výše 3 metrů.

Složení skaleckých pramenů je zcela unikátní. Podobné složení vody nalezneme v České republice  pouze v Lázních Slatinice a ve Velkých Losinách.
Minerální vody ve Skalce jsou obohaceny zejména o sodík, draslík, lithium, vápník, hořčík, mangan, železo a amoniak, který dodává pramenům charakteristickou vůni.
Voda z minerálních pramenům se používá hlavně ke koupelím ,ale je možné jí také užívat k pitným kůrám.
Koupele slouží k léčbě pohybového ústrojí, chorob revmatického charakteru, zejména onemocnění na degenerativním základě – artrózy. Úspěchy byly zaznamenány i při ovlivňování některých forem zánětlivě probíhající artritidy, jakož i lumboischialgickém a vertebrogenním syndromu (bolesti v zádech). Blahodárný účinek má i na kožní choroby, zejména na onemocnění lupénkou. Lze tedy říci, že zdejší minerální vody působí především protizánětlivě.

Pitné kůry se ordinují při léčbě vysokého krevního tlaku, zánětlivém onemocnění průdušek, zánětech žaludku, vředových chorobách žaludku a dvanácterníku, zánětlivých onemocněních tlustého střeva a při zánětlivých stavech a poruchách ledvin. Vodu je však doporučeno pít spíše v malých dávkách a pravidelně, protože vysoký obsah síry v místních pramenech může být při vysokém nárazovém příjmu zdraví škodlivý.

Z nabízených služeb si můžete vybrat mezi klasickými nebo perličkovými koupelemi. Koupele můžete kombinovat i s masáží, a to jak ruční, tak i bodovou, vířivou či podvodní. Optimální teplota koupele pro využití všech léčebných účinků skaleckých minerálních pramenů je 37 - 38ºC při dodržení doby koupele 15 – 20 minut.

Veškeré léčebné procedury se ve Skalce provozují v budově Lázní Skalka. Po kompletní rekonstrukci v roce 2004 jsou lázně schopny nabídnout 16 van pro klasické a perličkové koupele a ruční masáže a 2 vany určené k podvodním a vířivým masážím. Závěrem roku 2005 byla nabídka služeb  rozšířena o saunu a solárium. Ubytovací kapacita objektu je 21 lůžek, z toho tři jednolůžkové pokoje a dva dvoulůžkové apartmány. Celá budova je bezbariérově upravena, do prvního poschodí i suterénu se lze dostat výtahem. Celodenní stravu, včetně diet,  poskytuje restaurace U Pramene. Velmi široká je i nabídka ubytování v soukromí u místních obyvatel.

K areálu lázní patří i park, kde v altáncích vyvěrají stoprocentně přírodní minerální prameny – Julinka, Cyril, Metoděj a Jan - sloužící k pitné kůře. Především ale park slouží k odpočinku, procházkám a relaxaci po vykonaných procedurách.

Skalka má pouze 250 obyvatel, přesto je tato malá vesnička schopna poskytnout rekreantům i lidem z nejbližšího okolí mnoho k zábavě. Ve Skalce totiž kromě lázní a parku nalezneme i koupaliště plněné místní minerální vodou- v současné době koupaliště není v provozu, tenisový kurt, travnaté fotbalové hřiště či lesopark s jezírky. V roce 2006 došlo k  rozšíření sportovišť o minigolf a hřiště na petanque. Přes Skalku vede i cyklistická trasa č.5013 z Prostějova do přírodního parku Chřiby.
K největším kulturním akcím ve Skalce patří místní hody, oslava Dne dětí, závody veteránů „Z lázní do lázní“ pořádané spolu s Lázněmi Slatinice, myslivecké střelby a další.

Skalka ani zdaleka nedosahuje věhlasu a kapacity velkých lázeňských center, přesto je však schopna nabídnout velmi kvalitní služby. Klid, pohoda a téměř domácí prostředí jsou lékem na duši, tak jako minerální prameny léčí tělo. Ti, kdo krásu a osobité prostředí Skalky objevili, se sem vždy velmi rádi vrací.